ETF

Inwestowanie oferuje wiele różnych możliwości, które mogą być wykorzystane przez inwestorów. Większość z nas wie, że istnieje szeroka gama aktywów inwestycyjnych dostępnych dla każdego inwestora – od tych najbezpieczniejszych do tych bardziej ryzykownych. Wśród tych aktywów znajdują się między innymi akcje, obligacje, surowce, kryptowaluty, rynek Forex oraz inwestowanie w indeksy giełdowe. Jednakże, bez względu na wybór poszczególnych walorów, inwestowanie poprzez fundusze typu ETF zyskuje na popularności. Fundusze te umożliwiają łatwe inwestowanie w wybrane aktywa i zapewniają dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co przyciąga coraz więcej inwestorów.

Fundusz ETF to tani w zarządzaniu fundusz, notowany na danej giełdzie, którego celem jest dokładne odwzorowanie zachowania wybranego aktywa inwestycyjnego. W większości przypadków benchmarkiem dla ETF-u jest wybrany indeks giełdowy. W tym artykule przedstawimy, co przyczynia się do rosnącej popularności inwestowania w ETF-y oraz jak ta forma inwestowania wpływa na rynek. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Szerokie możliwości i niskie koszty – dlaczego warto zainwestować w ETF-y?

Z biegiem czasu coraz więcej osób poszukuje długoterminowych okazji inwestycyjnych, szczególnie w celu oszczędzania na emeryturę, co z kolei przyczynia się do wzrostu popularności funduszy ETF. W szczególności, prywatne fundusze emerytalne, takie jak indywidualne konto emerytalne czy indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, są idealnym narzędziem do kumulowania kapitału w funduszach ETF. Dla osób, które dysponują sporymi nakładami i mają odległy horyzont inwestycyjny, istotnym atutem funduszy ETF jest niski koszt zarządzania, który w większości przypadków wynosi zaledwie niewielką część wartości inwestycji.

Warto zaznaczyć, że Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z inwestowania i coraz lepiej orientują się na globalnym rynku. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że potrafią dokładnie zidentyfikować najlepsze światowe ETF-y i w racjonalny sposób inwestować w nie.

Zdywersyfikowane inwestowanie zyskuje na popularności wśród inwestorów

Inwestowanie w fundusze ETF ma jeszcze jedną ważną zaletę – dywersyfikację ryzyka, czyli ograniczenie niebezpieczeństwa związanego z angażowaniem się kapitałowo tylko w jeden, wybrany walor. Właśnie z tego powodu, słynny amerykański multimiliarder Warren Buffett zawsze przestrzega przed “wkładaniem wszystkich jajek do jednego koszyka”. Dzięki mądrze wybranym funduszom ETF, możemy skutecznie inwestować w cały sektor, unikając jednocześnie ryzyka związanego z poszczególnymi słabszymi spółkami.

Ważne jest, aby wspomnieć, że rozwój rynku ETF-ów jest obecnie przedmiotem zainteresowania władz . W związku z tym, procedowana jest nowelizacja ustawy o zapewnieniu rozwoju rynku kapitałowego oraz ochrony inwestorów, która przewiduje m.in. wprowadzenie większej liczby ETF-ów, odzwierciedlających kondycję lokalnych indeksów giełdowych. Wkrótce polscy inwestorzy będą mieli szerszy wybór w zakresie funduszy ETF, a póki co, na rynku są dostępne głównie fundusze ETF.

Read More

Posts not found

Sorry, no other posts related this article.

Leave a Reply